
Era 2002 sau 2003, abia începuse secolul XXI, Guvernul Năstase luase decizia să rupă Registrul Comerțului de sistemul Camerelor de Comerț. Pentru cine nu știe, camerele de comerț erau entități private și făceau o grămadă de bani de pe urma activității publice a Registrului Comerțului. O struțo-cămilă inventată pentru finanțarea sistemului cameral căpușat de oameni de afaceri dubioși. În Bacău, era vorba despre Iacobov & urmașii.
Deci oficiile (ORC) au trecut la Ministerul Justiției, ceea ce, în cele din urmă, s-a dovedit o măsură corectă, mai ales că, aveam să aflăm, din sistemul cameral se fura masiv. În plus, sunt și acum oameni de afaceri care își amintesc cum erau mulși de CCI, când aveau nevoie de servicii ale ORC.
Când s-a făcut „extracția”, Camera de Comerț și Industrie Bacău (CCI) a făcut mari eforturi să nu predea arhiva. Conducerea CCI a explicat atunci doct că, deși documentele sunt ale ORC, dosarele, bibliorafturile și însăși hârtia pe care s-au scris – de pildă – actele constitutive sunt ale Camerei. Nu râdeți, așa a fost, au amânat cu explicațiile astea câteva săptămâni predarea arhivei.
Abia când s-a pus problema penală, conducerea CCI a încetat să se mai împotrivească și a predat tot.
Bacăul vintage
Fără legătură cu ORC și CCI, în 2019, același secol, în Bacău încep înscrierile în creșe. Printre documentele indicate de primărie, se află și dosarul plic. Da, plicul a devenit document, nu mai e mult și se vor cere dosare plic legalizate la notar.

Cum ar fi, după ani și ani, părinții să se întoarcă la creșe și să ceară înapoi dosarele plic? Că-s ale lor, ei le-au plătit!
În fine, problema de fond e că uite în ce an suntem, lumea se modernizează, la Cluj se obțin certificate și autorizații cu documente trimise electronic, până și declarațiile de venit se depun online, dar în Bacău părinții trebuie să umble pe la ușile școlilor cu dosarul plic în mână, că altă treabă n-au.
Chiar și așa, dacă tot o ardem vintage cu birocrația, normal ar fi să-și cumpere dosare plic cine are nevoie, nu cine depune o cerere. Pun pariu că au și buget pentru asta!
Pai daca nu mai mergem cu dosarul plic cum se mai da spaga ? Sau vrei sa imi spui ca nu se mai da?
Toti cei care nu se bazeaza pe competenta lor tin cu dintii de scaun, de hartii, de orice fel de ”smecherii” pt ca le este teamă ca nu se pot descurca altfel. Exemplul Camerei de Comert este tipic pentru ce inseamna lipsa de competenta. Au fost 10 ani ”spaima” oamenilor de afaceri- amenintari, santaj, aroganta, orgolii, vorbe urate si, in loc sa ajute, iti bagau mana in buzunar pana la cot. Acum plang lipsa unei vaci de muls pentru ca nimeni nu mai calca pe la ei. Dar nici cu Registrul Comertului nu trebuie sa ne fie rusine. Nu au schimbat mare lucru de 15 ani. Si acum te duci tot cu dosarul de carton la ei….